Czy prowadzenie własnej apteki to dobry interes?

apteka2
W naszym kraju jeszcze kilka lat temu rynek aptekarski zdawał się być taką branżą, której żadne kryzysy nie grożą. Należy jednak wspomnieć, że aktualnie wyróżnia nas najwyższy w całej Europie wskaźnik ilości aptek na jednego mieszkańca, co jest bezpośrednią przyczyną tego, że nawet apteki z długoletnim stażem i grupą stałych klientów mają problemy z przetrwaniem na rynku. Bez większej przesady można powiedzieć, że obecnie niemal na każdej ulicy jest zlokalizowana jakaś apteka, sytuacji nie polepsza także to, że apteki mają ograniczone możliwości przyciągania klientów (nie mogą już oferować programów lojalnościowych czy powiadamiać o specjalnych promocjach na leki dostępne bez recepty).

apteka1
Nie można jednak przechylać szali na niekorzyść właścicieli aptek – mimo mniejszych zysków większość z nich ma się całkiem nieźle (Polacy są jednym z dominujących narodów, jeżeli chodzi o ilość wykupowanych medykamentów), natomiast eksperci przewidują, że rynek ten w dalszym ciągu będzie dochodowy, jednak utrzymają się na nim wyłącznie najmocniejsi gracze. Taka perspektywa powoduje, iż bardziej zyskownym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce utrzymać aptekę, będzie nie działalność samodzielna, ale franczyzowa, w której możemy korzystać ze znanej marki za cenę jakiegoś procenta od obrotu.

Dla tych, którzy raczej nie orientują się w tym, które firmy franczyzowe są najatrakcyjniejsze, pierwszym krokiem powinno być odszukanie w internecie wyników dla hasła: franczyza apteki – na pewno okaże się po tym, że znane jest nam przynajmniej kilka aptek wśród tych, które się pojawiły. Nim zdecydujemy się na współpracę z konkretną firmą, powinniśmy znać przynajmniej kilka plusów takiego rozwiązania: do najważniejszych bez wątpienia należy cena leków oraz suplementów (większe sieci mają korzystne upusty), praca pod zaufaną marką (co zawsze przyciąga niezdecydowanych klientów) czy sposobność uczestniczeniach w profesjonalnych szkoleniach, które zdecydowanie są dużą korzyścią dla pracowników apteki.

Franczyza jest korzystnym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które planują zacząć swoją działalność – większość sieci daje korzystne upusty dla działających już aptek, które rozważają możliwość pracy pod znaną marką.