Depresja skorelowana z jesienno-zimową porą

Depresja jest dziś bardzo powszechnym hasłem. Wiele osób lekceważy tę chorobę, uważając ją za nic niebezpiecznego, podczas gdy nieleczona może doprowadzić również do samobójczej śmierci. Warto mieć to na uwadze. Jednakże depresja skorelowana z porami klimatycznymi to oddzielna jednostka chorobowa niż depresja w klasycznym tego słowa rozumieniu.

Najczęściej występuje w miesiącach zimowych oraz jesiennych i jest związana przede wszystkim z niedoborem światła słonecznego. Niestety, zarówno depresja jesienna, jak i zimowa w kraju nie należą do rzadkości, co jest spowodowane

Zimowy krajobraz

Autor: Andrew Ward
Źródło: http://www.flickr.com

panującym tu klimatem. Pogoda często jest deszczowa, niebo zachmurzone, a słońce zachodzi rzeczywiście wcześnie. Jak się zachować, kiedy człowieka dotknie depresja zimowa?

Przede wszystkim, zatroszczyć się o swoje odpowiednie samopoczucie, dostarczać sobie przyjemności i drobnych chwil na relaks. Godzina z interesującą książką, kubek gorącej czekolady czy odprężająca kąpiel to te rzeczy, które sprawiają, że także najdłuższe wieczory mogą okazać się faktycznie miłe. Warto starać się widzieć zalety w każdej sytuacji. Ponadto, dosyć efektywnym rozwiązaniem są odpowiednie lampy przeznaczone do fototerapii. Można je dzisiaj zamówić bez trudu, na przykład w internecie.

Czy w kontekście tej tematyki masz więcej pytań? (http://www.centrumcryo.pl/terapia-manualna-wroclaw/) Jeśli tak, kliknij ten odnośnik – to nie może za nic umknąć Twojej uwadze.

Zapewniają one dopływ światła, którego ludziom jesienią i zimą tak

Ławka zasypana śniegiem

Autor: Werner Bayer
Źródło: http://www.flickr.com

często brakuje, w ten sposób ich humor się polepsza. Takie lampy mogą dawać faktycznie doskonałe wyniki, więc odznaczają się współcześnie ogromnym zainteresowaniem. Ustawia się je w odpowiedniej lokalizacji mieszkania. Korzystanie z tego rodzaju urządzeń nie generuje jakichkolwiek kłopotów. Lampy nie są też drogie, wobec tego na ich zakup pozwolić może sobie każda osoba. Warto pamiętać, że depresje powiązane z porami roku to nie tylko domena osób dorosłych. Pojawiają się one również w przypadku dzieci, kiedy więc zauważy się zmianę zachowania u własnej pociechy, można pomyśleć o skorzystaniu ze stosownej lampy (wszystko co musisz wiedzieć o lampach antydepresyjnych).

Niekiedy przydatna okazuje się też porada psychologa, szczególnie jeżeli mimo usilnych zabiegów stan obniżonego nastroju ciągle się utrzymuje. Jedynie on będzie potrafił postawić odpowiednią diagnozę. Może się bowiem zdarzyć, że to co uważa się za jedynie depresję związaną z brakiem słońca, w praktyce jest tradycyjną depresją, którą trzeba zacząć leczyć (sprawdź informacje na valkee.pl).