Jak kupować biżuterię?

Złota biżuteria wygląda cudownie, jest tak popularna jak dawniej. Biżuteria wysokiej próby złota nie powinna powodować przebarwienia czy matowieć tak jak gorsze mieszaniny stopu. Decydując się na kupno ozdoby ze złota powinniśmy bardzo roztropnie dobrać punkt gdzie tego dokonamy.

pierścionek zaręczynowy

Autor: SidewaysSarah
Źródło: http://www.flickr.com

Nigdy nie należy kupować biżuterii na targach, stadionach, gdyż ta ułudna oszczędność może nas sporo kosztować. Losowi, nieznani nam zbywcy zapewniają o wysokiej jakości towarów oraz wabią niewysoką ceną. W rzeczywistości jednak ponad połowa proponowanych przez nich produktów ma ukryte niedostatki czy wady. Są to głównie niezgodności dotyczące wagi proponowanej biżuterii, wielkości próby złota oraz niska jakość produktu. Zdarzyć się może również, iż zostaniemy podstępnie oszukani i zamiast produktu ze złota nabędziemy wyrób z tak zwanego tombaku, który jest stopem nieszlachetnych metali.
Jeśli decydujemy się więc na nabycie złota, dokonajmy tego w markecie z prawdziwego zdarzenia. Najlepszy będzie firmowy salon czy prywatny zakład jubilerski. Gwarantuje nam to odpowiednią jakość wyrobów, znaczny asortyment (złote pierścionki zaręczynowe, łańcuszki, obrączki) jak też miłą oraz profesjonalną obsługę. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż sprawunków dopełniamy w „normalnych” okolicznościach – markety mają klimatyzację, praktyczne lady a także stosowne oświetlenie.

obrączka

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak bez względu na to, czy kupna dokonujemy w sklepie czy może na jarmarku pamiętajmy, aby skrupulatnie obejrzeć artykuł oraz dokonywać przemyślanego wyboru, ponieważ w większości wypadków sprzedawcy zwrotów nie uznają. Nie kupujmy ozdób, które mają krzywo obudowane kamienie albo rysy, jakich mieć nie powinny. Nie decydujmy się na zakup złota bez symbolu imiennego producenta. Miejmy na uwadze, że złoto – kliknij hiperłącze – występuje w rozmaitych barwach (złoto: białe, czerwone, zielone), zatem w tym wypadku nie mamy się czego obawiać. Określmy jednakże jakiej próby jest oferowane złoto, a w wypadku ozdób z kamieniami szlachetnymi gros z nich posiadać powinna tak zwane certyfikaty. Po dokonaniu wyboru a także płatności oczekujmy paragonu czy faktury i eleganckiego pudełka na prezenty świąteczne biżuterii.