Jak zadbać o stopy – praktyczny informator

Stopy są wyjątkowo narażone na podrażnienia, ponieważ to na nich opieramy najogromniejszy ciężar.
Na ogół dbamy wyłącznie o wygląd paznokci, a zapominamy o należytym nawilżeniu, zdzieraniu zewnętrznej warstwy naskórka a także zapobieganiu odgniotkom i modzelom.

Jeżeli poczujesz, że stopy czują się źle, wprowadź program szybkiej odbudowy. Przyszykuj kąpiel dla stópek. Do miski z ciepłą wodą dołóż garść soli kosmetycznej. Najlepsze są kompozycje oparte na soli z Morza Martwego, wyjątkowo bogatej w mineralne składniki, lecz może również być zwyczajna sól stosowana w kuchni. Słona kąpiel zadziała odświeżająco, pomaga w walce z obrzękami. Jeżeli nie lubisz solnych kąpieli, można do wody wlać nieco płynu pod prysznic lub kilka kropli oliwy – idzie o to, by zmiękczyć naskórek i zrelaksować się. Nie trzymaj stóp w gorącej wodzie dłużej niż 15 minut, bo skóra oraz paznokcie zbytnio rozmiękną.
kosmetyki do stóp

Autor: Peter Benedik
Źródło: http://www.flickr.com
Osusz stopy oraz patyczkiem do pedicure’u odsuń skórki, a rozpulchniony naskórek wyrównaj peelingiem. Najlepiej używaj peelingu przeznaczonego specjalnie do stóp. Kosmetyki (kąpiel w soli z morza martwego) do stóp są to środki zwykle mieszczące cząsteczki pumeksu względnie kryształy soli jak też wonne olejki – polerują naskórek, zarazem go odżywiając. Na zakończenie posmaruj stopy kremem, który je zmiękczy. Nałóż go na skórę po czym wmasuj. Głaszcz stopy, uciskaj palcami. Rób to bez pośpiechu – taki masaż na dodatek polepszy krążenie oraz cudownie odpręży.

Do obcinania paznokci najbardziej właściwe są cążki mające zaokrągloną powierzchnię tnącą. Nie powodują one pękania płytki, która jest o wiele twardsza aniżeli u rąk. Obetnij paznokcie w taki sposób, by troszkę wystawały poza opuszki palców.