Jak zmieniało się oblicze handlu w centrach naszych miast, które produkty są najczęściej oferowane w galeriach handlowych

witryna sklepowa
Całkiem niedawno jeszcze w centrach dominowały najróżniejsze sklepy odzieżowe i obuwnicze. W większości takich miast znane nawet były ulice, gdzie skupiało się wszystko, a na zakupy do tamtych sklepów przybywali konsumenci z odległych miejsc. Lecz dynamiczna ekspansja centrów handlowych w ostatnich latach sprawiła, że to tam właśnie przeniósł się handel, a na handlowych ulicach miejsce sklepów pozajmowały banki i instytucje finansowe. W typowej galerii liczba sklepów będzie wynosić od stu do dwustu, lecz są też takie, w których będzie ich znacznie więcej.

wózek sklepowy
Autor: Brad Montgomery
Źródło: http://www.flickr.com
Większa część tych sklepów sprzedaje odzież i obuwie, i można tu także zaryzykować stwierdzenie, że z przewagą produktów damskich. Oczywiście panowie raczej kupią co im potrzeba, jeżeli potrzebować będą trampki męskie 48, nową marynarkę czy też jakieś stylowe nakrycia na głowę takie jak kaszkiety męskie to bez żadnego problemu odszukają sklep, w jakim takie produkty będą – trampki 48. Lecz ilość tego typu sklepów będzie z reguły zdecydowanie mniejsza, niż sklepów które mają w ofercie artykuły damskie.

Doskonale widać to na przykładzie obuwia damskiego. We wszystkich galeriach będzie jeden lub kilka sklepów sieciowych, w jakich asortyment jest dla wszystkich, i dla kobiet i dla mężczyzn. Lecz oprócz tego można trafić na drugie tyle sklepów, które oferują jedynie buty dla pań. Można w nich kupić wygodne kozaki damskie 37, czółenka i szpilki, ale już męskich czy dziecięcych półbutów tam nie będzie.

Podobnie sytuacja wygląda z ubraniami. Wygodne bluzy damskie z kapturem bez problemu się na przykład kupi w sklepie z artykułami sportowymi czy też jednym z sieciowych salonów. Ale sukienki, spódnice czy biustonosze to już artykuły, jakie przeważnie będą się znajdować w sklepach, do jakich mężczyźni się raczej nie zapuszczają. Chyba że towarzyszą swoim partnerkom w zakupach, finansując wszystko, co one wybiorą i nosząc później ogromne ilości pakunków, torebek i toreb po następnych sklepach, które przecież także trzeba niezbędnie odwiedzić – bluzy damskie.