Odżywki dla sportowców – czy warto je stosować?

sportowiec
Napoje izotoniczne, glukoza, batoniki, koktajle – to tylko nieliczne z popularnych odżywek. Najczęściej mają postać tabletek, proszku lub płynu. Dodają energii, odżywiają i dla wielu bywają nieocenionym wspomagaczem w trakcie treningu sportowego. Kiedy warto po nie sięgnąć i czy są zdrowe?

trening siłowy
Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiednio przygotowana dieta to podstawa, gdy zależy nam na właściwym funkcjonowaniu organizmu, szczególnie jeśli prowadzimy wysoce aktywny tryb życia. Osoby, których stopień aktywności fizycznej wykracza poza przeciętność powinny dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, jak też kalorii. Tu z pomocą przychodzą właśnie odżywki dla sportowców. Czy tego rodzaju produkty są niebezpieczne dla naszego zdrowia? Otóż nie! Suplementy oferowane w specjalistycznych sklepach (niekiedy sprzedawane też w aptekach) są przebadane i dopuszczone do sprzedaży przez Główny Inspektorat Sanitarny, a więc nie są groźne, kiedy przyjmujemy je z głową! Przesadzić bowiem można w każdym względzie. Odżywki zażywane w zalecanych przed producentów dawkach nie powodują negatywnego wpływu na zdrowie i funkcjonowanie naszego organizmu. Powinniśmy też pamiętać, że najistotniejsze jest racjonalne żywienie i odpoczynek po treningu, a suplementację należy zaplanować na końcu. Zdrowe odżywki (upoluj okazje na hi tec protein-> sklep.sport-max.pl/product-pol-2985-HI-TEC-PROTEIN-2250-g.html) dla sportowców zawierają substancje, które występują naturalnie w naszym organizmie bądź są dostarczane wraz z pokarmem.

Intrygują Cię dalsze wpisy (https://www.poldannet.pl/pl) na ów temat? To fantastycznie, ponieważ z chęcią przygotowaliśmy dla Ciebie następne podobne wpisy.

Nie są więc niczym dziwnym i nieznanym, a jedynie pomagają właściwie zbilansować składniki niezbędne dla osób regularnie lub zawodowo uprawiających sport. Zajrzyj do strony ze zdrowymi odżywkami dla sportowców.

Z punktu widzenia dietetyki sportowcy posiadają specjalistyczne potrzeby żywieniowe. Zdrowe odżywki dla sportowców uzupełniają braki niezbędnych dla organizmu substancji i wspierają proces regeneracji. Przyjmowanie suplementów w takim celu ma znaczenie. Z kolei gdy naszym celem jest przyrost masy mięśniowej, wtedy warto zakupić odżywki białkowe. Więcej informacji zobaczysz na stronie sklepu ze zdrową żywnością dla sportowców. Takie odżywki mają w swoim składzie aminokwasy egzogenne, których obecność sprawia, iż zwiększenie masy mięśniowej może nastąpić w krótszym czasie i nawet podczas intensywnej i długotrwałej aktywności fizycznej. Musimy jednak mieć na uwadze, że odżywki dla sportowców nigdy nie zastąpią systematycznych i wartościowych posiłków, ani nie mogą być zażywane w celu przebycia irracjonalnie ciężkich treningów, które znacznie wykraczają poza nasze możliwości.