Podstawowe informacje o naturalnych i organicznych kosmetykach, zalety sezamowych i arganowych olejów.

olejek
Coraz częściej przy kosmetykach usłyszeć można hasła organiczne albo naturalne. Mimo że reprezentują one dwie różne grupy produktów, to jednak wielu ludzi nie do końca widzi między nimi różnicę, myląc oba te pojęcia. Kosmetyki naturalne zawierają tylko substancje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, otrzymane w sposób bezpieczny dla przyrody.

Generalnie kosmetyki takie nie powinny zawierać żadnych syntetycznych domieszek, lecz pewne organizacje certyfikujące pozwalają na niewielkie ilości wybranych. Jednak w przypadku kosmetyków naturalnych istotne jest przede wszystkim to, aby ich składniki były naturalnego pochodzenia. Organiczne kosmetyki idą krok dalej, w ich przypadku przynajmniej dziewięćdziesiąt procent składu musi pochodzić z organicznych upraw, czyli bez użycia pestycydów, nawozów czy sztucznych modyfikacji. Rośliny uprawiane w taki sposób pochodzą ze specjalnych plantacji, w których jest niedopuszczalne używanie jakichkolwiek sztucznych środków i technik – czytaj więcej .
Olejowanie włosów
Autor: Fotolia.com
Źródło: Fotolia.com
Szczególnie istotną rolę w naturalnych i organicznych produktach odgrywają oleje wytwarzane z różnorodnych roślin. Przez wysoką zawartość składników odżywczych bardzo dobrze wpływają one na cerę, pielęgnując ją i nawilżając. Dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi olej sezamowy, robiony z niewielkich ziarenek sezamu. Po taki właśnie olej bardzo chętnie zaczynają sięgać producenci środków do pielęgnacji włosów, bo ma on doskonały wpływ na nie. Olej ten obfituje w liczne minerały i witaminy, przez co wzmacnia skórę na głowie i cebulki włosów, a także stymuluje ich wzrost – czytaj więcej o olejkach arganowych na .

Drugim niezwykle cenionym olejem stosowany, w kosmetykach naturalnych jest olej arganowy. Robi się go drzew arganowca, które rosną przede wszystkim w Maroku, są tam one tak popularne, jak oliwki w Grecji. Olej ten to przede wszystkim bogactwo witamin i składników mineralnych, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Przez to doskonale wpływa on na całą skórę, często się go stosuje przy wysuszeniach i walce ze zmarszczkami oraz bliznami.