Skarpety jako element odzienia, bez którego nie da się żyć.

Jeżeli rozpoczynamy mówić o ubiorze, mamy na myśli nie tylko długie spodnie, sukienkę czy bluzkę, ale również bieliznę. Jest ona bazą od której zaczynamy codzienny rytuał ubierania się. Troszczymy się o to by była świeża i ładna z racji wygody oraz schludności indywidualnej. Mówiąc o bieliźnie, na usta nasuwa się odpowiedź, iż chodzi o skarpety.

Skarpetki

Autor: Gatta
Źródło: Gatta
Są nieodłączną częścią kreacji każdego człowieka. Towar, z jakiego są wykonane zależy zwłaszcza od ich przeznaczenia. Skarpety damskie, męskie i dziecięce projektowane są w czterech długościach: nadzwyczaj długie, w inny sposób nazywane zakolanówkami, długie tzw. podkolanówki, tradycyjne, które wystają ok. 8 cm nad kostkę, jak również stopki, które dochodzą do połowy kostki.

Posiadają sporo rozmiarów, rodzajów kolorystycznych, tak, że każdy człowiek znajdzie coś dla siebie. Zarówno skarpety damskie w różnych rozmiarach, męskie jak i dziecięce wytwarzane są głównie z bawełny z dodatkami: lycry, czy nylonu. Obszernie pojęte skarpety sportowe unipex inaczej zwane specjalizowanymi, są doskonałym wyborem przy uprawianiu jakiejkolwiek dyscypliny.

Do ich produkcji, oprócz dodatków jakie używa się w zwykłych skarpetach , stosuje się tzw. włókna techniczne – coolmax, których zadaniem jest ulepszyć właściwości termiczne, antybakteryjne, antyzapachowe a także antygrzybiczne. W swojej budowie skarpety sportowe posiadają specjalne zgrubienia, w punktach, w których zwykle dochodzi do przetarć, za pośrednictwem których odprowadzanie wody czy nadmiaru ciepła jestznacznie ułatwione.

Kolejnymrodzajem tej formy bielizny są skarpety z bambusa. Warto jednakżenadzorować co kupujemy, albowiem często zdarza się że w miejsce włóka bambusowego mamy wiskozę wyprodukowaną z tegoż włókna. Posiadają one ciąg plusów: są miłe dla stóp, chronią przed poceniem, neutralizują przykry zapach, są szybkoschnące. Jedyną skazą jaką posiadają skarpety z bambusa to krótka żywotność: przewidziane są na maksymalnie 50 prań.

Skarpety tworzą warstwę ubioru chroniącą nogi przed chłodem, otarciami i separują je od obuwia. Są fundamentalnym elementem ubioru na każdą porę roku. Dobrze jest przy wybieraniu ich sprawdzać skład, będziemy mieligwarancję, że nabywamywiarygodny wyrób.