Suplementacja diety – komu jest polecana

90 proc. Polaków ma niedostatek witaminy D. Medycy alarmują, ponieważ jej znaczenie dla naszego ustroju jest niezwykle istotne. Witamina D to autentyczny eliksir życia, chroni przed szeregiem schorzeń , także nowotworami. Ale co robić, kiedy witaminy D mamy zbyt mało?

suplementy i witaminy w aptece

Autor: Infrogmation of New Orleans
Źródło: http://www.flickr.com

Witamina D jest niezbędnym regulatorem gospodarki wapniowo-fosforanowej, warunkującym prawidłowe działanie układów: kostnego, mięśniowego, nerwowego oraz immunologicznego. Odpowiednie stężenie witaminy D w organizmie konieczne jest do poprawnego asymilowania wapnia oraz fosforanów w przewodzie pokarmowym, wzmacnia ich absorpcję w obrębie nerek oraz oddziałuje na rozwój oraz mineralizację kości.

Co dzieje się, gdy witaminy D mamy za mało? W takiej sytuacji jesteśmy bardziej narażeni na rozwój wielu zaburzeń, jak cukrzycy insulinozależnej a także schorzeń autoimmunologicznych. Częściej też zapadamy na nieswoiste zapalenia jelita. Witamina D odgrywa dodatkowo rolę w odpowiedzi immunologicznej organizmu, regulacji cyklu komórkowego, stąd działanie chroniące nie tylko przed zakażeniami, ale też przed nowotworami, szczególnie rakiem sutka jak też czerniakiem.

Nieomal 90 proc. wit. D w organizmie jest syntetyzowane w skórze pod wpływem promieniowania UVB. Z kolei egzogenna witamina D jest dostarczana wraz z pożywieniem. Do dań dostatnich w wit. D należą: świeży węgorz, marynowany śledź, żółty ser.

Zaciekawił Cię niniejszy artykuł? Jeżeli tak, to śmiało zobacz, co znajdziesz w ofercie masaż leczniczy, która tyczy się pokrewnej tematyki.

W Polsce konsumpcja jest zbyt mała aby pokryć zapotrzebowania na witaminę D, w związku z tym powinno się stosować ją w formie suplementów.

szkielet

Autor: Thomas Quine
Źródło: http://www.flickr.com

Niedobór magnezu z kolei przynosi objawy, jakie częstokroć są mylące. Byle błahostka wyprowadza cię z równowagi, źle śpisz i kiedy niekiedy łapią cię skurcze? A może skarżysz się na drganie powiek oraz ciągłe przemęczenie? Nim poczniesz biegać po lekarzach, rozpocznij od uzupełnienia magnezu. Magnez jest organizmowi konieczny, by procesy życiowe zachodziły prawidłowo. Wiele osób cierpi na niedobór magnezu. Powód? To częstokroć jedzenie (pizza płock) żywności wysoko przetworzonej, życie w stresie. Magnez odpowiedzialny jest za skuteczne działanie układu naczyniowo-sercowego.

Omawiane suplementy nabędziemy bez recepty w każdej z aptek internetowych – suplementy diety.