Wilgoć w miejscu zamieszkania

wilgoć
Zjawisko wilgoci jest nadal dość często występujące, pomimo zwiększającej się popularności nowego typu technologii budowlanych. Dotyczy zwykle budynków starych, bowiem to one są zwłaszcza narażone na zawilgocenie.

Powodów tego zjawiska jest sporo. Należy do nich nieprawidłowa konstrukcja obiektu lub też wypaczenie elementów z biegiem czasu. Wskutek tego zjawiska elementy konstrukcji są nieszczelne, przez co wilgoć dostaje się do wnętrza budynku. Często spotykanym powodem jest także niepoprawna wentylacja mieszkania. Tego rodzaju aspekt, w szczególności w połączeniu z nieregularnym ogrzewaniem wnętrza, jest nagminnym powodem wilgoci. Zjawisko to jest bardzo kłopotliwe do usunięcia, z tego powodu dobrze jest mu zapobiegać. Następstwa działania wilgoci bywają bardzo dotkliwe. Zbyt duża ilość wilgoci wywołuje wypaczanie i niszczenie mebli, a także prowadzi niekiedy do uczuleń i różnorodnych chorób mieszkańców. Przy okazji – ciekawa strona

Zapobieganie
Wilgoć na ścianie
Autor: bachmot
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bachmont/1302353569/

Jak już zostało wspomniane, najkorzystniejszym pomysłem jest zapobieganie występowania wilgoci. Robi się to już na poziomie konstruowania budowli, poprzez zabezpieczenie i uszczelnienie najważniejszych części. Istnieje jednak kilka czynności, które można wykonać w przypadku gotowej budowli, i które również niekiedy okazują się potrzebne. Jeżeli dom jest z drewna, należy o drewno właściwie dbać. Czynności te obejmują używanie odpowiedniego impregnatu. Powinno się pamiętać o tym, by drewno konserwować co jakiś czas, zwłaszcza w okresie zimowym. Należy również zadbać o równomierne i częste ogrzewanie pomieszczeń.

Usuwanie
W przypadku, gdy wilgoć jednak się pojawi, są też metody na zminimalizowanie i pozbycie się jej. Do tego zadania służa niekiedy rozmaite osuszacze powietrza, których moc zależna jest od potrzeb i wielkości wnętrz.

Prezentowany artykuł Ci się podoba? To odwiedź serwis dermatolog oborniki śląskie, a odnajdziesz więcej zbliżonych tematycznie danych, które również będą ciekawe.

W sytuacjach bardzo zaawansowanej wilgoci jest możliwość zaangażowania firmy, która zajmie się osuszaniem ścian budynku z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń. Niekiedy konieczn jest również osuszanie piwnic. Dzięki osuszaczom powietrza następstwa wilgoci mniej dają się we znaki mieszkańcom, pozwalają także zapobiegać występowaniu różnorodnych schorzeń powstających w wyniku wdychania wilgotnego powietrza. Czytajcie więcej na ten temat