Z myślą o dzieciach w każdym wieku organizowane bywają specjalistyczne lekcje pływania.

zabawa
Dobra szkoła pływania zajmuje się nauką pływania ludzi w każdym wieku, a w powyższym także małych dzieci. Nauczyciele bądź instruktorzy pływania podkreślają, że w młodym wieku o sporo łatwiej bywa nauczyć się pływać niż w starszym.

zabawa
Autor: bobbi vie
Źródło: http://www.flickr.com
góry - landszaft
Autor: faxepl
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak do pociech należy mieć dobre podejście.
W przeciwnym razie nie będą one w stanie skupić się na udzielanych sobie lekcjach i powinny zagrażać swojemu bezpieczeństwu poprzez brak skupienia. Wobec faktu osoby prowadzące lekcje pływania dbają o to, aby basen dla dzieci był niezwykle bezpiecznym basenem, pozwalającym dzieciom na spokojne z niego korzystanie. Poza takim nauka pływania w przypadku dzieci musi odbywać się szczególnie przez zabawę. Jedynie wówczas dzieci są mogły nauczyć się trudnej sztuki pływania niejako odruchowo bez większego zaangażowania i stresu. Zadaniem instruktorów dziecięcych jest także znalezienie pośród dzieci prawdziwych talentów, które w przyszłości są mogły stać się prawdziwymi pływakami. Bardzo ważkie bywa, żeby dzieci posiadające ewidentny talent pływacki zostały w porę oddzielane od pozostałych pociech i mogły uczestniczyć w lepiej indywidualnych zajęciach. W przeciwnym razie nie zostaną one w stanie odpowiednio rozwinąć swojego talentu, a ich pływanie pozostanie jedynie zabawą.
W wypadku pewnych dzieci pływanie traktowane będzie także jako Rehabilitacja. Tego typu zajęcia prowadzi szkoła pływania Wrocław. Wtedy z dziećmi przebywają osoby odpowiednio znające się na zasadach wodnej rehabilitacji. Przeważnie basen dla dzieci przeznaczony do rehabilitacji będzie bardzo płytkim basenem, w którym maluchów potrafią robić różne ćwiczenia. W przeciwnym razie te z pociech, które nie mają dobrej koordynacji ruchowej mogą przestraszyć się wody i wykonać sobie krzywdę lub zrezygnować z dalszej rehabilitacji.

Zdarza się także, iż wodna rehabilitacja organizowana będzie z myślą o dzieciach, które nie potrafią skorzystać z lekcji wychowania fizycznego w szkole, a wtedy cały trud organizacji tej rehabilitacji spoczywa na szkole, a lekcje pływania odbywają się w ramach zajęć szkolnych. Jest to bardzo znaczące, by dzieci, które nie potrafią uczestniczyć w normalnych lekcjach wychowania fizycznego mogły uczestniczyć w kolejnych lekcjach usprawniających.